Máš doma pěstírnu nebo mučírnu na kytky?
Detailní popis produktu
Máš doma pěstírnu nebo mučírnu na kytky?
4 věci, které by měl začátečník znát a profesionál ovládat.
- Světlo/ 2. Země / 3. Voda / 4. Vzduch
Wow bro, asi se teď ptáš, kde je pátý element? Ty jsi ten pátý element bro. Kámo, jenom ty jsi rozdíl mezi dobrou a špatnou sklizní. Mezi tebou a tou nejlepší trávou co jsi kdy hulil, jsou jen znalosti, co máš a to jestli je dokážeš využít ve svůj prospěch. Jdeme na to kámo, máme 4 elementy a jdeme je nastavit tak aby pracovali v náš prospěch. Jah bless.
v Element číslo 1 - světlo.
Výběr světla je zajisté kritický, avšak já se chci zaměřit na to, co může zamezit či poškodit růst rostlin.
Chyba číslo 1 je světlo moc blízko rostlin. V případě že to myslíte s pěstováním vážně a koupili jste si 600w mega světlo které září jako maják v bouřce a vy chcete kytkám dopřát, takže na 4 týdny staré rostliny vypálíte full blast 600w a pak se divíte, že rostliny nerostou, začnou se jim kroutit listy a schnout. Většina lidí neví co se děje, mají pocit že rostliny rostou pomalu protože potřebují více hnojiva takže kromě toho že kytku grilují, jak steak na narozeninách táty ještě zhorší situaci přehnojením popřípadě pro jistotu ještě přelitím, co kdyby kytky nerostly, protože mají málo vody nebo hnojiva. Takže pokud máte silné světlo sviťte s ním na polovinu výkonu, pokud že nemá regulátor energie dejte světlo hodně vysoko popřípadě sviťte na kytky první 2 měsíce obyčejným studeným světlem 6500K. Kytkám bude stačit na začátek pouze obyčejná stolní lampička. Ušetříte dnes drahou energii a nebudete kytky zbytečně grilovat. Moc světla škodí, člověk by si řekl více je lépe, ale tohle platí jen na poslední 4 týdny v květu. Kdy se kytky dají celkem dobře grilovat a díky tomu i pouští více THC protože používají pryskyřici jako obranu před světlem.
Chyba číslo 2. Světlo je v růstu moc vysoko, když jsou kytky už větší a vy je plánujete nechat pár týdnů na růstu před tím, než je přepnete do květu, světlo stále držíte na 50 procent výkonu akorát posunete světlo směrem dolů aby bylo blíže kytkám a to z toho důvodu že jestliže budou mít kytky v tomto období světlo moc daleko od vršků kytky se budou táhnout za světlem a budu dělat velké mezery mezi patry, koruna kytky nebude uniformní. Paličky co budou příliš daleko od světla v květu budou mít málo pryskyřice a budou méně kvalitní. V květu je naopak dobré mít světlo blíže k vrcholkům schválně, aby se za světlem vrcholky netáhly.
Světlo bych shrnul asi takto ani vysoko ani nízko ani moc ani málo, každá fáze rostliny vyžaduje jinou intenzitu světla, pěstitel musí zvážit sílu světla, vzdálenost od rostlin, správně určit ve které fázi se rostlina zrovna nachází a přizpůsobit tomu výšku a intenzitu světla.
v Element číslo 2 - půda.
Budu stručný jak jen můžu už tak cítím, že tohle bude dlouhé. Tráva nemá ráda kyselou a písčitou či jílovitou půdu. Začnu asi takto nejlepší směs na pěstování trávy a o tom se můžete hádat je 70% rašelina 15% žížalí humus, 15% vermikulit. Ano ten kdo zná PH rašeliny řekne - ale rašelina má PH 8 to je moc zásadité na kytky. Jako ano teoreticky by to měl být problém, ale nějak záhadně kytky rostou v rašelině jako z vody. Rašelina krásně saje vodu a nezůstává podmáčená, ale krásně vodu rozloží rovnoměrně. Při vysychání se rašelina smrskává a vy vidíte, jak rostlina pije z rašeliny vodu a lépe poznáte kdy kytku zalít. Na kyselou rašelinu je jednoduchá rada. PH měřič je základ a pokud ho nemáte a netušíte, jaké PH má vaše voda, jak chcete zajistit aby vaše rostliny správně přijímaly živiny, tráva přijímá živiny když je PH spíš nižší kolem 6,5 avšak i 7,5 je ok i 8,5 bude stále ok ale pokud se dostaneme nad PH 9,0 začínáme mít problém s růstem. Takže si změřte PH vody a kupte si nato PH vodičku vydrží vám asi 2 roky a nestojí moc. Na 2 litry vody, která je modrá při přidání PH vody což znamená, že má PH je 9,0 a více, přidáte do vody ocet. Ocet odměřte víčkem od octové lahve. Na 2 litry odstáté vody použijete jedno víčko octa. Když změříte PH a PH vám bude ukazovat, že je červené což znamená asi pod PH 4,0. Opět toto není problém, když změříte PH cca po 4 hodinách, uvidíte perfektní hodnotu PH 6,5. Když vezmete v úvahu že rašelina, která je v substrátu zastoupená ze 70% a má PH 8,5. Tak je jasné že PH hodnoty se v rašelině vyrovnají na optimální PH 6,5. Nemusíte se bát dávat ocet do vody při každé zálivce, avšak pamatujte na to, že méně je více.
Ke kompostu bych řekl toto, mějte doma květináč, ve kterém budete mít žížaly, dejte žížalám do půdy banány, ony budou banány pojídat a měnit ho ve velice pro kytky výživný humus. Kupovaný humus může být podvod, poznáte to tak že při bližším prozkoumání koupeného humusy uvidíte jako by kulaté krystalky soli, které tvoří umělé hnojivo, které jste koupili s nálepkou organický humus. Například firma Plagron má celkem slušný humus. Avšak vyrobte si vlastní. Nachytejte žížaly, dejte je do květináče s banány, zalejte trochu vodou, a cca za 2 měsíce mate 100% organický domácí super humus.
Proč vermikulit a ne perlit, vermikulit v sobě má minerály Fe, Mg, Al, a stopové prvky které rostlině prospívají v růstu, má v sobě něco čemu se říká silika a rostiny siliku potřebují. Perlit v sobě nic nemá jen v sobě drží vodu, což dělá vermikulit také. Když už máme tyhle dva, tak rovnou představím jejich třetího dobře známého kamaráda keramzit, který slouží jako obrana před přelitím. Dejte na dno květináče 2cm vrstvu keramzitu, aby při přelití rostliny mohla voda v klidu odtéct a netvořila podmáčenou půdu, zdroj kořenové plísně.
Chyby:
- Špatná hlína, která moc saje vodu a vede k podmáčení spodní části květináče.
- Moc hnojiva nebo málo hnojiva.
- Pěstitel neví, jaké má půda PH.
- Pěstitel není vlastníkem měřiče, který měří vlhkost a PH půdy. Měřič stojí cca 100-200 Kč.
- Pěstitel je líný vyrobit si směs na pěstování a koupí si podvodný substrát.
Půdu bych shrnul takto, vytvoř zmíněnu směs a budeš 100% úspěšný. Můžeš obohatit půdní směs o černozem, bláto z rybníka, či z řeky, nebo hlínou, která je pod mechem. Avšak ne o více jak 10%.
v Element číslo 3 - voda.
K vodě budu stručný, pokud chceš mít nejlepší vodu, pořiď si reverzní osmózu, nebo přístroj na filtraci vody pomocí odpaření, avšak toto není vůbec nutné k tomu, aby si pěstoval TOP WEED, stačí jen mít vodu odstátou nejlépe 4 až 24 hodin. Nechte vodu odstát, změřte PH, přidejte ocet nebo jedlou sodu. Pokud že je voda OK, nepřidávejte nic. Já jsem zvyklý, že u nás je voda spíš zásaditá.
Rostlina první 4 týdny potřebuje jen minimum vody. 24 hodin před vložením naklíčeného semínka do květináče, půdu v květináči pořádně zalejete vodou. Musíte zalévat malinko každých 15 minut, protože voda při rychlém zalití jen hlínou proteče ale nenasákne se do hlíny, takže zalévejte zásadně pomalu. Když při takto řízeném zalévání uvidíte, že ze spodu květináče začíná vytékat voda, květináč je plný. První 4 týdny stačí, když květináč zalejete jednou týdně. Stanovte si třeba neděli, jako den, kdy se budete 100% věnovat kytkám a v ten den hnojte, zalévejte, zastřihujte, provzdušněte květináč tím, že hlínu propíchnete párkrát dlouhou špejlí.
Po 4 týdnech by už rostliny měly být v celku velké na to, aby jste je zalévali každý druhý den. Pokud že máte rostliny v malém květináči, doporučuji po 4 týdnech přesadit do většího, jinak hrozí kytce zežloutnutí vyčerpáním půdy, nebo přílišnou vlhkostí přerostlých kořenů a to způsobí kořenovou plíseň.
Po přesazení do většího květináče musíte zvýšit objem vody. Myslete ale na to, že Marihuana má rada jednou za čas hodně vody a nezalévat každý den. V dalších 4 týdnech stačí na zalití půl litru vody každý druhý den, až do 6 týdnu květu, kdy zvyšte množství vody na 1 litr každý druhý den. Pokaždé zalévejte jen trošku a za 5-10-15 minut znovu trošku, když uvidíte, že voda vytéká z květináče do“podmisky“, hned zalévat přestaňte. Pokud že jsou listy na konci hnědé, suché nebo žluté, kytka má vody málo, pokud že se listy ohýbají dolů a kroutí se, kytka je přelitá. V případě přelití kytku týden nehnojte a nezalévejte, do týdne probere sama. V případě kořenové plísně nezalévejte klidně 14 dní, rostlina to v klidu přežije.
Poslední týden před sklizní nezalévejte vůbec, rostlina tím utrpí šok a bude produkovat více pryskyřice, den před sklizní naopak rostlinu zalijte, aby mohla vodu nasáknout a pomaleji potom schla, Čím déle bude rostlina schnout, tím více bude silná. Rostliny, které sušíte i s kořeny po dobu 3 týdnů, jsou extrémně silné. Rostlina proto není mrtvá a stále produkuje THC jako obranu.
Chyby:
- Pěstitel neví PHvody a nemá ho jak změřit.
- Pěstitel neumí rozeznat fáze rostlinya určit, kolik vody jaká fáze potřebuje.
- Pěstitel zalévá 3x denně,protože má pocit, že kytky rostou „jako z vody“.
- Voda nesmí být ani teplá ani studenáale okolo pokojové teploty, jinak mají kytky po zalití šok a rostou pomalu.
Voda shrnutí:
- Nechte vodu odstát, upravte PH, nedávejte rostlině pořád pít, rostlina není kojenec.
- U vody je vždy lepší dát spíše méně, než více.
- Zalévejte buď při zapnutí světla, nebo při jeho vypnutí. Mějte na zalévání strategii.
- Veďte si deník, ať vít, co je pro každou kytku vhodné. Nějaké rostliny potřebují vody více některé méně. Nejlepší je jednou za pár dní zalít hodně a pak dát rostlině čas vodu vstřebat.
v Element číslo 4 - vzduch.
Tento element je stejně důležitý jako element 3. Bez vzduchu rostlina neporoste, vždy dbejte na to, aby rostlina měla zdroj větru, větrák nebo aspoň pootevřené okno, protože bez cirkulace vzduchu rostlina prostě neporoste. Musí na ni foukat vzduch tak akorát, pokud na rostlinu bude fičet, tak to je taky špatně a kytka neporoste. Stačí na rostliny foukat tak, aby se květina třepotala.
Vzduch se snažte udržovat vlhký na 40-60 %. Pokud bude vlhkost malá, rostliny porostou pomalu, pokud velká začnou plesnivět. Dejte si kolem kytek prázdné misky s vodo, která se bude pomalu odpařovat, nebo kupte zvlhčovač vzduchu, který zařídí optimální vlhkost. Taky není špatné koupit si teploměr s vlhkoměrem. Ono vědět co se ve skříni děje je důležité. Teplotu držte kolem 20-28 °C, pokud bude teplota vyšší či nižší, rostliny porostou pomalu.
Důležitá je také výměna vzduchu ve stanu, k tomu použijte ventilátor s filtrem na odtah, který bude vyhánět vzduch ze stanu ven, rostlinám stačí pouze pasivní nasávání vzduchu z okolí.
Chyby:
- Pěstitel nemá větrák nebo odtah vzduchu.
- Vlhkost je přes den malá a v noci moc velká.
- Pěstitel nemá přidavné misky s vodou nebo zvlhčovač vzduch.
Vzduch schrnutí. Měřte vlkost a teplotu vzduchu, dbejte na to aby jste měly alespoň odpařovací misky. Větrák a odtah je absolutní základ, bez toho nezkoušejte pěstovat, leda že dáte kytku za okno a okno bude pootevřené a květina bude v mírném průvanu.
autor: Viktor Dufka